Ηχητικα

Ακαδημιες

"Σπάει" την παράδοση, σφραγίζει την παραμονή!

Ο Αστέρας αντιμετωπίζει την Βέροια στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League και το a-s θυμάται την ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο Αστέρας αντιμετωπίζει την Βέροια στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της Super League και το a-s θυμάται την ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων.Την πρώτη φορά που ο Αστέρας ταξίδεψε στην Βέροια, ήταν στις 16 Δεκεμβρίου του 2007 για την 12η αγωνιστική της Super League. Οι Αρκάδες δεν μπόρεσαν να συνδυάσουν την πρώτη τους επίσκεψη με νίκη, καθώς γνώρισαν την ήττα με 1-0. Ο σκόρερ για τους γηπεδούχους, ήταν ο Σαμαράς στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Την δεύτερη φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν, ήταν ένα χρόνο μετά και συγκεκριμένα στις 17 Φεβρουαρίου. Ο Αστέρας δεν επανέλαβε το αποτέλεσμα της πρώτης φοράς, καθώς πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1. Αρχικά, το σκορ άνοιξαν οι "κιτρινομπλέ" στην αναμέτρηση μετά το σουτ του Σέρνα στο 43'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα στο 75' με την κεφαλιά του Ορέστες. Ο Αστέρας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Λένσε.

Βέροια ΑΣΤΕΡΑΣ

Στις 13 Απριλίου 2014, οι Αρκάδες γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα από την ομάδα της Βέροιας. Ο Βεργώνης ήταν αυτός που στο 78ο λεπτό του παιχνιδιού, νίκησε τον Ντάνι Ερνάντες, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Το 2015, ο Αστέρας ταξίδεψε δύο φορές στην Βέροια. Την πρώτη φορά, που ήταν στις 20 Απριλίου γνώρισε την ταπεινωτική ήττα με 4-0 ενώ την δεύτερη, στις 19 Δεκεμβρίου γύρισε στην Τρίπολη, με μηδέν βαθμούς καθώς η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε των Αρκάδων με 1-0.

Νίκες Αστέρα: 1

Ήττες Αστέρα: 4

Ισοπαλίες: 0

Super League 2015/2016 (19/12/2015) - 15η Αγωνιστική Βέροια 1 - 0 Αστέρας Τρίπολης